Marilyn ile Bir Haftam

Son birkaç yıl içerisinde sinemaya az gittiğimi farkettim ve vaktim oldukça, vizyonda da iyi bir film varsa sık sık gitmeye karar verdim. En son izlediğim film oldukça çok uzun bir bekleyişin ardından vizyona giren Midnight in Paris olmuştu ve beklediğime de değmişti. Dün ise birkaç gündür merak ettiğim My Week with Marilyn filmine gitme fırsatı buldum, hazır fırsat bulmuşken de aklımda kalanlarla değerlendirmek istedim.

Simon Curtis’in yönetmenliğinde çekilen ve yaşanmış olaylara dayanan film Colin Clark isimli 23 yaşındaki şanslı bir gencin  1956 yılında İngiltere’de bir film çekimi sırasında Marilyn Monroe ile arasında geçen olayları ve anılarını anlatıyor. Oxford’da okuduğu bölümü bırakarak film sektörüne girmeye gönüllü Colin ailesine ve daha da önemlisi kendisine kendini kanıtlamak için bir film çekiminde görev almaya çalışması ile başlıyor. Oldukça sabırlı ve kararlı bir bekleyişin ardından The Prince and the Showgirl isimli Marilyn Monroe’nun da yer aldığı bir filmin çekimlerinde 3. asistan olarak görev alıyor. Bu görev süresi içerisinde Marilyn ile tanışması ve aralarında doğan duygusal bağ filmin ana konusunu oluşturuyor.

Filmde Marilyn Monroe’nun karmaşık ve farklı yaşamıyla onun iç dünyasına Colin’in gözünden tanıklık ediyoruz. 3. evliliğini yeni gerçekleştiren ve film çekimi için İngiltere’ye gelen Marilyn Monroe’nun, çekimler sırasında diğer aktörlerle arasındaki gerginliğe ve perde arkasındaki özel yaşamı hakkında gerçek bir hikayeye konuk oluyoruz. Ve konu Marilyn Monroe gibi bir güzellik tanrıçası olunca da sıkılmadan zamanın nasıl geçtiğini dahi anlamıyorsunuz.
Simon Curtis’in ustalıkla yönettiği filmde Marilyn Monroe rolünü Michelle Williams üstleniyor ve bunu büyüleyici bir performans ile izleyiciye sunuyor. Açıkçası Michelle Williams’ın tüm güzelliği sonuna kadar kullanılmış, hatta bu rolü ona pek çok ödülün yanında önümüzdeki Oscar ödülleri için adaylığı da kazandırmış. Film sadece Michelle Williams’ın üstün performansını izlemek için bile

görülmeye değer. Onun dışında Toby Jones, Dominic Cooper gibi tanıdık isimler de filmde başarılı performansları ile göz dolduruyor. Kostümlerle ilgilenen bir kızı canlandıran  Emma Watson biraz sönük kalsa da filmin ana karakteri Colin Clark rolünü üstlenen Eddie Redmayne da üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor.
Film İngiltere’de geçtiğinden pek çok eski mekanı görme şansımız mevcut. Şatolar, yeşillikler içerisindeki şahane göller, eski tip kır evleri… Filmin atmosferi de konuyla son derece bütünleşik. Zamanın arabaları insanı etkilerken kostümler de dönemine uygun, son derece özenle seçilmiş.

Lafı fazla uzatmaya da gerek yok, konu Marilyn Monroe ve mekan da 1950’lerin İngilteresi olunca meraklılarının mutlaka görmesi gereken bir film. Ben filmi oldukça beğendiğimi belirteyim. Her ne kadar filmin sonunda buruk bir mutluluk ile ayrılsanız da filmin kısa sürede yaşattığı duygular güzel. Bu aralar sinemaya gitmek isteyenlerin Marilyn ile Bir Hafta filmine bir şans vermelerini tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*