2011 Türkiye Konser Çılgınlığı

Nicelikten ziyade nitelikli konserler açısından zengin bir yılı geride bıraktık. 2010 yılında kimler gelmedi ki Türkiye’ye… Metallica, Megadeth, Anthrax, Slayer, Rammstein, Scorpions, U2, Eric Clapton, Ozzy Osbourne, Bob Dylan, ve daha sayamadığım niceleri… Her biri ayrı ayrı günlerce konuşulan pek çok konsere ev sahipliği yaptık geçen sene. Ama öyle bir sene geliyor ki akıllara zarar, ceplere ziyan. İşte 2011’de Türkiye’de gerçekleşecek bazı konserler.

Not defterime kaydını aldığım konserlerden ilki 18 Mart’ta gerçekleşecek olan Haggard İstanbul konseri. Bilmiyeni döverler gerçi ama yine de hatırlatalım, Haggard 1991’de kurulan bir senfoni metal grubu. Ortaçağ öğelerini başarıyla işleyen pek çok şahesere imza atmış bir grup. Bu yıl ülkemizde sadece İstanbul’a gelmiyorlar, Ankara, Eskişehir ve İstanbul’u kapsayan ufak çaplı bir turne düzenliyorlar. Bu ufak turne kapsamında 19’unda Eskişehir, 20’sinde Ankara’dan önce ilk ayak 18 Mart’ta da İstanbul’da Refresh’te sahne alacaklar. Senfoni metal severlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir etkinlik.

Not defterimdeki ikinci konser olayı ise: 27 Mart 2011 Epica İstanbul konseri. Epica 2003’te kurulmuş, ülkemizde özellikle yeni kuşak arasında bilinen Hollanda’lı senfonik metal grubu. Grup güzelliğiyle dikkat çeken mezzo soprano vokalisti Simone Simons ile tanınıyor daha çok. Ve 27 Mart’ta da Unirock organizasyonu tarafından İstanbul’da bir konser verecekler. Konserin alt grupları da oldukça dikkat çekici: Draconian ve Tristania. Konser yeri Maçka Küçükçiftlik, bilet fiyatları ise 27 ile 49 Euro olarak belirlenmiş.

Bir diğer Unirock organizasyonu ise 18 Nisan 2011 Children of Bodom konseri. Death ve power metal yapan grubun pek hayranı olmasam da dünya çapında oldukça büyük bir üne sahip. Yer yine Maçka Çüçükçiftlik, bilet fiyatları ise normal 65 ve sahne önü 125 TL’den satışa sunulmuş.

Ve artık asıl bombaları bir bir patlatma zamanı:
4 Mayıs 2011 Blind Guardian İstanbul konseri! Yeni albümleri At The Edge of Time’ın dünya turnesi kapsamında 4 Mayıs günü Refresh the Venue’da sahne alacaklar. Daha öncesinde 2 Nisan olarak açıklanmıştı konser tarihi, fakat konser 4 Mayıs’a ertelenmiş. Biletler ise normal 57, sahne önü 84,5 TL’den satılmaya devam ediyor.

Ve… Ve… Deep Purple bir kez daha Türkiye’de! Efsane 18 Mayıs’ta İstanbul, Maçka Küçükçiftlik Park’ta yine sevenleri ile buluşacak. Daha önce 2009”daki konseri kaçıranlar için Vera Music Productions’un düzenlediği bu konser, efsane grup Deep Purple’ı görmek, canlı canlı dinleyebilmek adına büyük bir şans.

Bitti mi? Bitmedi… Hatta, daha yeni başlıyor. 8-10 Temmuz tarihleri İstanbul’da adeta efsaneler geçidi var. Bir festival dahilinde gerçekleşecek etkinlikte kesinleşmiş isimler Bon Jovi, Judas Priest ve Whitesnake! 8 Temmuz’da Bon Jovi sahne alacak, 10 Temmuz’da ise Judas Priest ve Whitesnake aynı sahneyi paylaşacak. Adını Sonisphere dahil pek çok önemli organizasyondan duyduğumuz Purple Concerts’in düzenleyeceği festival hakkında henüz daha fazla ayrıntılı bilgi yok, ama bomba bir festival olacağı şimdiden belli.

Ve tabii ki Sonisphere Festivali!
Sonisphere dedim ama henüz İstanbul’daki ayağına gelecek isimler konusunda resmi açıklamalar yapılmamış durumda. Dedikodular ise Iron Maiden ve Mr.Big‘in kesinleştiğini, Motörhead‘in de bir ihtimal olduğunu söylüyor. Iron Maiden dedikodusunun gerçeğe dönüşmesi neredeyse kesin, ama ne olursa olsun bu festival Sonisphere Festivali olduğundan, nasıl ki geçen sene Big4 ile ağzımızı açık bıraktı, bu sene gelecek isimler de gözleri yuvalarından fırlatan isimler olacaktır.

Not defterimden bu kadar. Bunların dışında irili ufaklı başka konserler de mevcut, ama dikkatimi çekenler bunlar oldu. İleride açıklanacak başka büyük etkinlikler olursa onları da buradan duyurabilirim.

Müziğiniz açık, konseriniz bol olsun!

~

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*