Eawest: yeni bir müzik çalışması

Salı günü de bitti…

Ve bugün uzun zamandır beklediğim bilgisayarım çok şükür geri döndü teknik servisten. Tüm “sıkıntı”lar anakartın değiştirilmesi ile giderilmiş gözüküyor. Herneyse… Kargo sabah 11 civarı geldi. Uzun zaman sonra bilgisayarıma kavuşmanın heyecanı ile sanki yeni almışcasına açtım kutuyu, kurdum masama. İlk yüklediğim şey daha yeni almış olduğum “Reason 4” programı oldu. Reason 3’ten sonra 4.sürüme geçiş yapmayı pek de düşünmüyordum doğrusu, ama geçtim. Bu bilgisayarda daha önce hiç müzik çalışması yapmamıştım. Hemen dandik klavyem ile bilgisayar arasındaki midi bağlantılarını yaptım ve başladım Reason 4’ü keşfetmeye. Bir iki yenilik gözüme çarptı bariz şekilde. Bunlar da neymiş diye deneyip-yanılırken aklıma gelen fikirler doğrultusunda bir de parça besteledim. Kısa bir şey oldu gerçi ama farklı bir tarz. Genelde deneysel tarzda bir şeyler ortaya koymaya çalışırım; çünkü henüz belli bir tarzda beste yapacak kadar geliştiremedim kendimi, yolun başındayım. Ve deneysel bir şeyler ortaya koyarak yavaş yavaş öğrenme sürecinde ilerlediğimi hissediyorum. Çalışmaya dönecek olursak; dediğim gibi, gayet değişik bir şey oldu. Daha çok elektronik müzik tarzına yakın gibi… İsmine de Eawest koydum parçanın; çünkü içerisinde hem az da olsa doğunun seslerinden darbukayı hem de batı elektro-müziğini barındırıyor. Bu yüzden de east ve west sözcüklerini harmanladım. İlginç bir çalışma işte, ama güzel. 1,48 dakika olan toplam süresi bana başta her ne kadar kısa gelse de, daha sonra aynı şekilde ilerleyen bu parçanın olduğundan daha uzun olması durumunda biraz sıkıcı olabileceğini düşündüm ki daha önce benzer bir durum da başıma gelmedi değil. Yine de henüz bitmiş versiyonunun ismine “short versiyon” dedim. Belki biraz daha uzatabilirim ki bu daha iyi olacak gibi duruyor.

Bunun dışında ilk defa bir klasik müzik girişiminde de bulundum. Biraz tekdüze ilerleyen bir parça yaptım ancak metronomsuz çalıştığımdan dolayı notalar arasında biraz uyumsuzluk söz konusu oldu. Bu nedenle o parçayı burada paylaşmayı şimdilik düşünmüyorum; ancak Eawest’i bu iletinin sonuna ekleyeceğim. Bakalım beğenen olacak mı?  🙂

Eawest ile birlikte eli-yüzü düzgün bitmiş parça sayım 6 oldu. Yeterli bir sayıya ulaştığında ise burada albüm gibisinden derli toplu hepsini paylaşmayı düşünüyorum.

Tüm bunların haricinde salı günü içerisinde ne oldu? Mesela Call of Duty: Modern Warefare 2 oyununu da oynama şansı buldum ki bilgisayarıma anında yüklediğim ikinci şey de o olmuştu. Bakalım… Şu an oyunun tam yarılarındayım, oldukça güzel devam ediyor. Belki de bitirince onunla ilgili de bir ufak yazı yazarım. Günümün çoğu bilgisayar başında geçti bugün de. Ama verimli bir gün oldu benim için, öyle hissediyorum. Şimdilik bu kadar. Biraz günlükvari bir yazı oldu; fakat durumu idare edin 🙂

Eawest adlı parçayı da buraya ekliyorum, dinleyin bakalım hoşunuza gidecek mi?

Ses Klibi: Bu ses klibini oynatabilmek için Adobe Flash Player (Version 9 veya üzeri) gereklidir. Güncel versionu indirmek için buraya tıkla Ayrıca tarayıcında JavaScript açık olmalıdır.

.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*